Fakty o kolagéne

Kde to začalo?

Kolagén je jedným z hlavných stavebných prvkov v tele človeka. Tvorí takmer tretinu z tisícov rôznych typov proteínov/ bielkovín, ktoré sú v našom tele. Je to hlavná štrukturálna bielkovina, ktorá dáva silu a podporu telesným tkanivám vrátane kože, kostí, šliach, väzov, chrupaviek, svalov a ciev. Využitie kolagénu pre zdravú výživou, pre starostlivosť o pleť a krásu má korene už v staroveku. Viac ruchu okolo využitia kolagénu začalo v roku 1970. Avšak jeho popularita ako výživového doplnku stravy výrazne stúpla až v posledných rokoch. Kolagén sa vyskytuje u cicavcov, vrátane ľudí, vtákov a rýb. Kolagén tvorí súčasť našej stravy už tisíce rokov. Napríklad keď sa varia kuracie alebo hovädzie kosti, vytvorí sa látka podobná želatíne- to je tiež kolagén. Avšak len ten hydrolyzovaný Vám zabezpečí maximálne vstrebanie a využitie pre organizmus.

Čo je kolagén?

Kolagén je súčasťou skupiny bielkovín, ktoré pôsobia ako stavebné prvky pre kožu, zuby, chrupavky, kosti a ďalšie tkanivá v našom tele. Je známe, že kolagén pomáha pri hojení a reparácii poškodených šliach a udržiava pružnosť, odolnosť a pohyblivosť našich kĺbov, rovnako zlepšuje trávenie a prispieva k zdraviu slizníc.

Telo človeka je z 20% tvorené bielkovinami a okolo 30% ľudských bielkovín pozostáva práve z kolagénu. Kolagén, ktorý tvorí až okolo 10% hmotnosti človeka, možno nájsť v koži (v nej sa nachádza cca 70% kolagénu), ovplyvňuje teda kvalitu pleti na tvári, či hladkosť pokožky na pätách, nachádza sa vo vlasoch, v kĺboch a chrupavkách, v zuboch, v ďasnách, v svaloch a šľachách, vo väzoch, v kostiach, v rohovkách, aj v stenách niektorých vnútorných orgánov. Okrem toho, že tvorí tkanivá popísané vyššie, prispieva najmä k správnej funkčnosti pohybového aparátu, nervového systému a imunity, ako aj k správnemu tráveniu. Okrem toho pomáha pri regenerácii buniek, zvyšuje vstrebávanie železa, je dôležitý pre funkčnosť krvných ciev a hrá úlohu aj pri činnosti krvných doštičiek pri zrážaní krvi a pri zastavení krvácania.

 

Nutričná a fyziologická dôležitosť bielkoviny kolagén je založená na jej unikátnom zložení aminokyselín. Kolagén ich obsahuje až okolo 20 druhov a ide o zmes neesenciálnych a esenciálnych amínokyselnín. Esenciálne aminokyseliny nie sú syntetizované ľudským telom, a preto ich vieme doplniť iba priamou výživou, sme teda závislí od ich prívodu zvonku. Okrem toho aj niektoré z neesenciálnych aminokyselín (napr. prolín a glycín) nie sú za určitých okolností (úraz, choroba, faktor stresu) produkované v dostatočnom množstve. Práve výživa bohatá na kolagén je obrovským prínosom pre zdravý život.  

 

Po hranici veku 25 rokov naše telo produkuje menej a hlavne nižšiu kvalitu kolagénu. Po 40 je hladina kolagénu na úplnom minime. Jeden z viditeľných znakov pozorujeme na koži, ktorá sa stáva menej pevnou a pružnou. Chrupavka tiež oslabuje s vekom. To sa môže prejaviť bolesťami kĺbov. Takže či športujete, či chcete spraviť niečo pre svoje zdravie, či svoju pleť, výhody z užívania nášho Marine Collagen + Vitamin C značky Bionutrian zažije každý z Vás.

 

Hmotnostný podiel kolagénu v tele človeka


Kolagén je prirodzenou súčasťou Vašej kože. Kolagén, ako vrstvy elastického pletiva, tvorí výstuž kože a udržuje ju pevnú a bez vrások. Najmenej 70% vrstvy kože zvanej "dermis" je tvorenej z kolagénu. Počas starnutia sa kolagén rozpadá a táto dermálna vrstva sa stáva slabšou a tenšou, čo vyústi do vrások a nižšej pružnosti. Zvýšením hladín kolagénu svoju pleť vypnete a zvýšite jej hladkosť. Kolagén je jedna z najúčinnejších látok pre prirodzenú starostlivosť o kožu. VIAC...

Kolagén je pohyb. Je v každom kĺbe Vášho tela, poskytuje podporu pre všetky pohyby a aktivity. Starnutím sa kolagén rozpadne a vyčerpá, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť kĺbov. Náš morský kolagén Vám pomôže pri ťažkostiach s pohybovým ústrojenstvom. Početné štúdie dokazujú, že pravidelná konzumácia kolagén-peptidov môže byť priaznivá na udržanie zdravia kĺbov a kostí, aby sa zabránilo osteoartróze, osteoporóze, artritíde a reumatizmu. VIAC...

 

Chudnutie, diéta, výživa, posilnenie imunity- do oblasti zdravej životosprávy náš raw, nemliečny a bezlepkový kolagén jednoznačne patrí! Kolagén môže pomôcť pri liečení kŕčových žíl, atopickom exéme, lupienke či celulitíde. Pravidelné užívanie morského Marine Collagen môže mať priaznivý vplyv aj pri športovej regenerácii, prispieva k zdravším vlasom, pevnejším nechtom, k zdraviu zubov, ďasien a pomáha aj pri riešení mnohých iných oblastí. VIAC...Zažite zmenu vďaka morskému kolagénu Bionutrian!

Doprajte Vašej pleti luxus, kostiam a kĺbom výživu!  

Dalice s.r.o. | Gercenova 6/B | 851 01 Bratislava, Slovenská republika

IČO:  50 65 43 14 

IČ DPH: SK 21 20 41 47 69

E mail: collagen@bionutrian.com

Web: www.bionutrian.com

Kontakt: +421 903 792 665

Spoločnosť je zapísaná v OR OS BA I, Oddiel: Sro, vložka č. 116560/B

 

Obchodné podmienky

Ochrana osobných údajov