Otázky a odpovede

Pre koho je kolagén určený

Prírodný rybí kolagén Bionutrian môže užívať každý, kto chce zlepšiť svoje zdravie, vyliečiť akútny problém alebo vyhladiť svoju pleť, či zlepšiť životosprávu. Jediné obmedzenie je pri ľuďoch, ktorí musia obmedzovať a strážiť si príjem bielkovín.

Prášok či kapsuly?

Neviete sa rozhodnúť? Práškové balenie je objemovo väčšie, avšak ak sa obávate bielkovinovej chuti kolagénu (kedže my chuť nemaskujeme žiadnymi dochucovadlami), zvoľte kapsuly. Kapsuly zároveň vyhovujú ľuďom, ktorí su na cestách a nemajú priestor miešať kolagén prášok do nápojov. Veľa klientov volí pre začiatok intenzívnejšiu kúru a začnú práškom (5 000 mg/ deň) a po 1-2 mesiacoch predjú na verziu kapslovú (3 000 mg/ deň), pričom pri udržiavacích dávkach nemusíte ísť až do 6 kapsulí denne (budú stačiť napr. 3 kapsuly). Tak Vám balenie kapsulí vydrží až 2 mesiace. Ak sa stále neviete rozhodnúť, spýtajte sa nás cez kontaktný formulár, alebo telefonicky na 0903 792 665. Radi zodpovieme Vaše otázky!

Čo mi prinesie užívanie morského kolagénu?

Kolagén tvorí 30 % bielkovinového tkaniva v ľudskom tele, okolo 10% celkovej hmotnosti človeka a až 70 % kože. Jeho nedostatok preto môže stáť za veľkým množstvom kozmetických, aj zdravotných problémov, ako je napríklad starnutie pleti, pigmentové škvrny, problematická, suchá, či popraskaná pokožka, natiahnuté svaly, padajúce vlasy, lámavé nechty, problémy s pohybový ústrojenstvom, zhoršené trávenie, rednutie kostí... Konzumácia rybieho kolagénu je spojená s prínosmi pre všetky hore spomenuté oblasti a v mnohých ďalších kolagén prináša výrazné zlepšenie. Prečítajte si viac v našom Blogu.

Kedy začať a ako kolagén užívať?

Pokiaľ s našim hydrolyzovaným morským kolagénom len začínate, mali by ste na začiatku absolvovať úvodnú dvoj až trojmesačnú intenzívnu kúru. Táto kúra spočíva v pravidelnom užívaní prípravku na dennej báze.

Počas tejto intenzívnej kúry obnovíme kolagén v tkanivách, takže následne už netreba kolagén do tela tak intenzívne dopĺňať. Potom si buď spravíte mesačnú prestávku, resp znížite užívané množstvá, alebo budete kolagén užívať každý 3-4 deň. Ak ale vynecháte kolagén na dva či tri mesiace, môžu sa znovu začať vracať nepriaznivé stavy. Každý klient si musí vyskúšať, ako telo reaguje a kedy kolagén treba opäť nasadiť. Z dlhodobého užívania však neplynú žiadne riziká. Starší ľudia tiež musia byť viac trpezliví pri užívaní, pretože dlhšie trvá, kým sa kolagénové vlákna v tele obnovia. Mladšie ročníky, naopak, môžu pozitívne zmeny pozorovať už po mesiaci užívania.

 

Ak užívate prášok, denné odporúčané množstvo prášku 5 gramov (teda jednu odmerku, nie však kopcovitú) si rozmiešate v približne v 200- 250 ml pitnej vody, ovocného džúsu, mlieka, smoothie, kávy, polievky, čaju, alebo v inej tekutine a vypite. Nápoj nesmie mať cez 40 stupňov, pretože vitamín C by strácal na účinku. 

Ak užívate kapsuly, 2 kapsuly 3x denne, resp 6 kapsúl naraz (3 gramy kolagénu) zapite dostatočným množstvom vody.

 

Ak trpíte akútnym nedostatkom kolagénu (vek, alebo pooperačné stavy, úrazy...), užívajte 10 gramov kolagénu denne po dobu aspoň 1 týždňa (pri prášku to znamená 2 odmerky denne, pri kapsuliach je to 18 kapsúl denne). Po týždni intenzívneho užívania prejdite na odporúčané množstvo kolagénu denne.

V ktorej časti dňa užívať kolagén?

V princípe je jedno, či kolagén budete užívať ráno alebo večer, alebo dávku rozdelíte počas dňa, rozhodnutie nechávame na Vás. Športovci zvyknú užívať kolagén na noc, aby maximálne podporili regeneračné procesy, ktoré sú aktívne, keď spia. Ak sa ale rozhodnete kolagén užívať pred raňajkami, je to tiež v poriadku. Ak ho rozpustený vo vode vypijete napríklad nalačno, môžete docieliť aj efekt chudnutia, kedže kolagén je vysoko sýtená bielkovina a naozaj zasýti.

Vďaka nízkej molekulárnej hmotnosti častíc 2000 daltonov kolagén peptidov sa náš morský kolagén ľahko vstrebáva a okamžite sa dostáva cez črevnú stenu do spojivového tkaniva kedykoľvek ho užijete. Neodporúčame ho ale konzumovať priamo s jedlom, pretože potom sa kolagén trávi namiesto toho, aby sa vstrebával. Preto si ho zaraďte napr. 15-20 min pred jedlom, alebo medzi jedlami počas dňa, resp pred spaním.

Aký je rozdiel medzi kolagénom, želatínou a hydrolyzovaným kolagénom?

Kolagén je štruktúra trojitej špirály proteínu, ktorá drží naše telo pohromade. Želatína, tiež ako zdroj kolagénu, sa vyrába procesom čiastočnej hydrolýzy (tepelným spracovaním), kde sú častice rozložené na menšie. Ak pôjdeme v tomto procese o krok ďalej, skončíme s hydrolyzovanými kolagénovými časticami, ktoré sú 75 až 150 krát menšie. Hydrolyzovaný kolagén je teda len viac spracovanou formou kolagénu. Čím viac sa bielkovina rozloží, tým ľahšie ju Vaše telo strávi a použije. 

Hydrolyzovaný alebo natívny kolagén?

Na veľkosti záleží! Kolagénové peptidy sú produkty s krátkym reťazcom, ktoré vznikajú vtedy, keď sa natívny- tzv nedenaturovaný- kolagén enzymaticky štiepi. Práve procesom hydrolýzy sa dosiahne špecifický bioaktívny peptidový profil. To znamená, že takto rozštiepený kolagén podporuje produkciu nových kolagénových vlákien samotným telom. V porovnaní s nehydrolyzovanými proteínmi sú navyše kolagénové peptidy ľahšie a účinnejšie absorbované. Malé bielkovinové segmenty totižto cestujú priamo z krvi do cieľových tkanív.

Čo je hydrolýza?

Aby sa dosiahla čo najvyššia využiteľnosť kolagénu, prechádza procesom tzv. hydrolýzy. Hydrolýza sa vykonáva tak, že do kolagénového roztoku sa pridávajú enzýmy, ktoré štiepia proteíny. Hydrolýza je teda proces, v ktorom sa rozbíjajú väzby jednotlivých aminokyselín na jednotlivé kolagénové peptidy. Štúdie ukázali, že keď spotrebujeme kolagén rozbitý na kolagénové peptidy, je ľahko rozpustný, je lepšie stráviteľný a je priamo absorbovaný do krvného riečiska, a tak sa dostáva do našich kostí, kože a kĺbov.

Čo hovorí údaj o molekulovej hmotnosti v Daltonoch?

Čím nižšia molekulová hmotnosť častíc kolagén peptidov, tým ľahšie stráviteľné. Náš kolagén sa hydrolyzuje pri enzymatickom procese, čím sa kolagénové peptidy štiepia. Štúdie ukazujú, že 90% kolagénnych peptidov sa dostane do krvného obehu v priebehu 6 hodín po požití. Molekulová hmotnosť kolagénového výživového doplnku Marine Collagen + Vitamin C značky Bionutrian sa pohybuje okolo 2000 Daltonov, čo je najnižšia molekulová hmotnosť na trhu! Teda ide o veľmi malé a veľmi ľahko absorbovateľné častice. 

Rybí, hovädzí, bravčový kolagén?

Bovinný kolagén, teda hovädzí kolagén, pochádzajúci z kráv a prasací kolagén, pochádzajúci z ošípaných, ako aj kurací kolagén možno ľahšie extrahovať, preto je lacnejší a veľmi často sa používa v kozmetických prípravkoch. Predpokladá sa, že až 3% ľudí môže byť alergických na hovädzí kolagén a zároveň, ak máte ulceróznu kolitídu, či Crohnovu chorobu, hovädzine sa chcete vyhnúť. Bravčový kolagén je síce viac podobný ľudskému kolagénu, ale stále horšie vstrebateľný v porovnaní s rybím kolagénom. Morský, alebo rybí kolagén je pre ľudský organizmus biologicky najdostupnejší. Je získavaný z rýb a vstrebáva sa až 1,5 krát efektívnejšie do tela, čo znamená, že má vyššiu biologickú dostupnosť ako kolagén získaný z hydiny, dobytka a ošípaných. Vzhľadom k tomu, že morský kolagén sa vstrebáva oveľa efektívnejšie a vstupuje do krvného riečišťa rýchlejšie, je považovaný za najlepší zdroj pre Vašu pokožku a výživu kĺbov. Je rafinovaný, aby sa odstránil rybí zápach, avšak jeho nutričný profil zostáva zachovaný.

Čo znamená, že kolagén je bioaktívny, živý?

Kolagén, ktorý ponúkame, je bioaktívny prípravok. To znamená, že okrem umelej substitúcie kolagénu do tela prichádza aj k podpore prirodzenej tvorby kolagénu v organizme. Telo tak dostáva impulz na tvorbu kolagénu. Súčasne náš rybí kolagén je rovnakej molekulárnej štruktúry, ako je štruktúra kolagénu produkovaného samotným telom, takže sa efektívne vstrebáva a distribuuje po tele, akoby si ho organizmus vytvoril sám.

Je kolagén Bionutrian bezlepkový?

Morský kolagén je bezlepkový, bez laktózy, bez prísad, príchute a farbív a je vhodný pre väčšinu diét, ktoré nevyžadujú obmedzený prísun bielkovín.  

Aký je zdroj morského kolagénu značky Bionutrian?

Náš rybí kolagén sa vyrába z ryby tilapia, ktorá sa považuje za najkvalitnejší zdroj rybieho kolagénu. Kolagén sa spracováva vo Švajčiarsku za dodržania prísnych noriem a v plnom súlade s medzinárodne platnými smernicami, aj smernicami EÚ. Viac o zdroji a spracovaní si prečítate TUMarine Collagen je pravidelne testovaný laboratóriami tretej strany.

Ako dlho vydrží jedno balenie kolagénu Bionutrian?

Či už ide o balenie v práškovej či kapsulovej forme, jedno balenie výživového doplnku Marine Collagen+ Vitamin C Vám vydrží 30 dní pri dennom užívaní odporúčaného denného množstva.

Kde a ako si možno kolagén Bionutrian zakúpiť?

Rybí Marine Collagen + Vitamin C výživový doplnok značky Bionutrian si budete môcť zakúpiť na tejto stránke, objednávky prijímame cez kontaktný/ objednávkový formulár. Pracujeme na tom, aby sa kolagén stal čoskoro súčasťou ponuky v bioobchodoch, či kozmetických salónoch po celom Slovensku. Zoznam budeme dopĺňať na podstránke Kontakt v sekcii Predajné miesta.

Existujú nejaké vedľajšie účinky?

Pri užívaní 100% morského kolagénu neboli pozorované a ani hlásené žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Ide o 100% čistý výživový doplnok (kolagén typu I a III), obohatený vitamínom C. Okrem vitamínu C teda obsahuje iba vysoko kvalitný prémiový kolagén, bielkovinu, ktorá sa bežne vyskytuje v našom tele a v našej strave. Ak ale užívate lieky na osteoporózu, poraďte sa o jeho užívaní s vašim lekárom.

Hydrolyzovaný prášok alebo kapsuly s hydrolyzovaným práškom Marine Collagen + Vitamin C značky Bionutrian sú výživovým doplnkom a vzhľadom na to, že na užívanie kolagénu v tehotenstve nebola robená žiadna klinická štúdia, jeho užívanie v tehotenstve neodporúčame. Výrobok nie je vhodný ani pre deti. 

Naopak, pri dojčení žiadne obmedzenia neplatia. V tomto období vám kolagén práveže dokáže pomôcť s hojením rán po pôrode, zamedzí nadmernému padaniu vlasov, pomôže Vám s popraskanou kožou a je účinný v boji proti striám, ktoré sa počas tehotenstva vytvorili. 

Doplňujúce informácie o užívaní a skladovaní?

Výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy. Nie je vhodný pre deti a tehotné ženy. Uchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25 °C v dobre uzatvorenom obale, chráňte pred vlhkom, mrazom, priamymi slnečnými lúčmi a sálavým teplom. Výživový doplnok uskladňovať mimo dosahu malých detí. Ak užívate lieky na osteoporózu, poraďte sa o užívaní rybieho hydrolyzovaného kolagénu so svojím lekárom.

Zažite zmenu!

Doprajte Vašej pleti luxus, kostiam a kĺbom výživu!  

Dalice s.r.o. | Gercenova 6/B | 851 01 Bratislava, Slovenská republika

IČO:  50 65 43 14 

IČ DPH: SK 21 20 41 47 69

E mail: collagen@bionutrian.com

Web: www.bionutrian.com

Kontakt: +421 903 792 665

Spoločnosť je zapísaná v OR OS BA I, Oddiel: Sro, vložka č. 116560/B

 

Obchodné podmienky

Ochrana osobných údajov