Čo znamená hydrolýza v súvislosti s morským kolagénom?
Aby sa dosiahla čo najvyššia využiteľnosť morského kolagénu, prechádza procesom tzv. hydrolýzy. Hydrolýza sa vykonáva tak, že do kolagénového roztoku sa pridávajú enzýmy, ktoré štiepia proteíny. V tomto procese sa rozbíjajú väzby jednotlivých aminokyselín na jednotlivé kolagénové peptidy. Štúdie ukázali, že hydrolyzovaný rybí kolagén, teda kolagén „rozbitý“ na kolagénové peptidy, je lepšie stráviteľný a je priamo absorbovaný do krvného riečiska, a tak sa dostáva do tkanív našich kostí, kože a kĺbov. Počas tohto šetrného procesu kolagén nestráca na svojej biologickej hodnote, keďže samotná hydrolýza je proces štiepenia za studena.
Aké sú formy kolagénu, okrem hydrolyzovaného?
Na trhu vieme kúpiť kolagénové výživové doplnky s použitím natívneho, kryštalického/lyofilizovaného, želatínového, či hydrolyzovaného kolagénu. Základnou formou kolagénu je jeho natívna podoba, ide o natívny, resp. nedenaturovaný, či prírodný kolagén. Na molekulárnej úrovni je tento kolagén tvorený tromi dlhými reťazcami aminokyselín, ktoré tvoria trojitú špirálu s vysokou molekulovou hmotnosťou. Ide o uzavretú tuhú a nerozpustnú matricu kolagénových vlákien. Druhou formou je želatína. Želatína je tiež bielkovina nabitá aminokyselinami a získava sa spracovaním kolagénu obsiahnutého v koži, v spojivových tkanivách, či kostiach živočíchov. Želatínu vyrábame tiež procesom štiepenia častíc kolagénu na menšie fragmenty, avšak ide o tepelné spracovanie (želatína je v podstate varená forma kolagénu). Zatiaľ čo natívny kolagén má molekulovú hmotnosť 300 000 Daltonov, želatína má molekuly o menšej váhe, a síce okolo 50 000 Daltonov. Ak ideme v procese štiepenia o krok ďalej, môžeme získať hydrolyzát. Váha kolagénových častíc hydrolyzátu je okolo 3 000 Daltonov (v prípade morského kolagénu Bionutrian len 2 000 Daltonov). Hydrolyzovaný kolagén (hydrolyzovaný rybí kolagén, hydrolyzovaný hovädzí kolagén, hydrolyzovaný prasací kolagén, atď…) je teda viac spracovanou formou kolagénu. Čím viac sa bielkovina rozloží, tým ľahšie ju Vaše telo strávi a použije. Jednoducho povedané, čím má kolagén menej Daltonov, tým jednoduchšie a efektívnejšie ho telo dokáže vstrebať.
Lepší vývar z kostí alebo hydrolyzovaný rybí kolagén?
Hoci odborníci na výživu odporúčajú radšej príjem živín zo stravy ako užívanie výživových doplnkov, v prípade kolagénu toto tvrdenie neplatí. Kvalitný hydrolizovaný rybí kolagén vstrebáva naše telo ľahšie a prirodzenejšie ako živočíšny kolagén z vývarov a polievok, pretože molekula kolagénu z týchto jedál je omnoho väčšia a ťažko vstrebateľná na bunkovej úrovni.
Samozrejme, aj konzumácia natívneho kolagénu, či želatíny ma svoje zdravotné benefity- od zlepšenia zdravia kĺbov a posilnenia vlasov a nechtov. Avšak hydrolyzát prináša so sebou jednu obrovskú výhodu- jeho malé bielkovinové segmenty cestujú priamo z krvi do cieľových tkanív. Ak by bolo kolagénové vlákno príliš dlhé (ako je v prípade natívneho kolagénu, či želatíny, či vývaru a huspeniny), enzýmy tela ho (ako každú inú bielkovinu) rozložia v tráviacom trakte na aminokyseliny. Aminokyseliny musí telo následne opäť syntetizovať do kolagénových vlákien. Na to, aby telo syntetizovalo celý reťazec špirálovej molekuly kolagénu, potrebuje až 18 aminokyselín v správnych množstvách a pomeroch. Hydrolyzát ponúka kompletný reťazec molekúl, pozostávajúcich z veľmi malých a pre telo ľahko absorbovateľných fragmentov. Preto sa hydrolyzovaný rybí kolagén javí ako najefektívnejšie a najúčinnejšie riešenie.