fbpx
Top
Bionutrian Blog

Benefity tekutého kolagénu na kĺby

Aké benefity má tekutý kolagén na kĺby?

Predtým, ako popíšeme pozitívne účinky tekutého kolagénu na kĺby, vysvetlíme rozdiel medzi tekutou a práškovou formou kolagénu.

Práškový či tekutý kolagén?

Tekutý, práškový, v kapsuliach, v tabletách, s príchuťami, bez nich, natívny, hydrolyzovaný… na trhu máme na výber. Pozrime sa ale podrobnejšie na to, aká forma kolagénu je pre nás, našu pokožku a kĺby najúčinnejšia. Nezostaneme pritom pri povrchnom argumente, že malinová, či citrónová príchuť je najlepšia. Práve naopak…

Záver Vám povieme hneď: najpôvodnejšia, najprirodzenejšia a najčistejšia forma, ktorá je aj najlepšie využiteľná pre Vaše telo a teda aj kĺby, je čistý hydrolyzovaný kolagén vo forme prášku, ktorý si sami zarobíte vo vode priamo pred konzumáciou. Vysvetlenie nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Najúčinnejší kolagén na kĺby je čistý kolagén prášok rozpustný vo vode

Viaceré štúdie potvrdzujú, že práve spotreba vo vode rozpustného kolagénu podporuje jeho bioaktívne účinky. Je ale rozdiel v tom, či kolagén v tekutej forme už kúpite, alebo si prášok sami zmiešate v tekutine pár sekúnd pred vypitím. Na trhu dostupné „tekuté kolagény“, ktoré už v tekutej forme kúpite (či už ako ampulky alebo vo flaštičke), musia byť často stabilizované konzervantami (pokiaľ by neboli, tekutina by sa pokazila), a aby boli „pitné“, obsahujú vždy príchute, a to spravidla hneď s nejakým farbivom a sladidlom (pričom z 99% hovoríme o syntetických sladidlách). Zavádzajúce je aj tvrdenie, že tekutý kolagén je najlepšie vstrebateľný. Vstrebatelnosť je determinovaná  veľkosťou molekulových častíc kolagénového vlákna udávanej v Daltonoch. Takže kolagén vo forme hydrolyzovaného prášku s nízkou molekulovou hmotnosťou peptidov, ktorý si zarobíte sami, je účinnejší ako už zarobený tekutý koalgén. Dôvody? Práve tekuté kolagény už nie sú „čisté“, pretože obsahujú vyššie spomenuté prímesi.

“Obohatenie“ napr. o kyselinu hyaluronovú, ochucovadlá, príchute, vitamíny, či iné doplnky nie je vždy na úžitok. Kolagén by mal byť čistý, bez akýchkoľvek prímesí (s výnimkou vitamínu C, ktorý je dôležitým kofaktorom pri syntéze kolagénu). Bunky prímesí sa totiž môžu naviazať na fragmenty kolagénu a tým zhoršovať jeho absorpciu cez stenu tenkého čreva. Ak sa aj cez bariéru čreva dostanú do krvného riečisťa, prímesi môžu naďalej obmedzovať prienik k bunkám, ktoré fragmenty kolagénu spracovávajú ďalej. V momente keď sa má z fragmentov kolagénu opäť enzymaticky vybudovať nová molekula kolagénu, uchytené prímesi s vysokou pravdepodobnosťou budú tento proces blokovať.

Môžete teda zostať pri pití farebnej malinovky, ktorá dokonca aj môže zaberať, avšak s prímesami dosahujete nižšiu vstrebateľnosť a teda aj nižšiu využiteľnosť pre Vaše telo. Navyše, stále tvrdíme, že pokiaľ je zdroj a spracovanie kolagénu kvalitné, netreba chuť a ani farbu maskovať.

Benefity tekutého kolagénu pre kĺby

Bez kolagénu by sa Vaše kosti treli proti sebe. S vyšším vekom tento pocit aj máme. Je tomu tak preto, lebo starnutím sa kolagén z tela vytráca, čo následne spôsobuje bolesť kĺbov a ich zatuhnutosť. Kĺbová chrupavka je až zo 70% tvorená práve kolagénom. A jedna z neinvazívnych možností, ako ho dostať do tkanív, je práve formou vnútorného užívania – pitím. Po tom, ako sa kolagénové peptidy po vypití cez distribúciu krvným riečisťom dostanú k cieľovým tkanivám, zvýši sa hustota chrupavkového tkaniva kĺbu (McAlindon a kol., 2011) a tým kĺbu dodáme potrebnú výživu. Štúdie zároveň dokazujú, že dodaním kolagénu typu I dávame telu impulz na spustenie samoprodukcie kolagénu typu II, ktorý je dôležitý práve pre zdravie chrupaviek a kĺbov.

Pitie hydrolyzovaného vo vode rozpustného kolagén prášku teda pomáha znížiť bolesť, opuchy a stuhnutosť kĺbov (Bruyère a kol., 2012), je účinnou prevenciou artrózy a pomáha ľudom s reumatoidnou artritídou (Barnett a kol., 1998).

Marine Collagen + Vit C značky Bionutrian je švajčiarsky hydrolyzovaný kolagén prášok na kĺby s najnižšou molekulovou hmotnosťou peptidov dostupnou na trhu. Voľte čistotu a kvalitu a Vaše kĺby vám budú vďačné.

v

Najčistejší a najúčinnejší rybí kolagén na trhu.

BIONUTRIAN

OBCHOD

KONTAKT

O NÁS